Infineon Technologies SPP80N03S2L-04
SPP80N03S2L-04 picture photo
Mfg. Part Number
SPP80N03S2L-04
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO-220
Datasheet Download
SPP80N03S2L-04.pdf
Availability of SPP80N03S2L-04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP80N03S2L-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP80N03S2L-04
Internal Part NumberEIS-SPP80N03S2L-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.2 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 130µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3900pF @ 25V
Power - Max188W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP80N03S2L-04
Related LinksSPP80N0, SPP80N03S2L-04 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPP80N03S2L-04 Details Description
Related parts for SPP80N03S2L-04
SPEAKER 16X30MM 8 OHMS .5WATT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM AMB DIFF 6" datasheet.pdf