Infineon Technologies SPP80N03S2L-06
SPP80N03S2L-06 picture photo
Mfg. Part Number
SPP80N03S2L-06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO-220AB
Datasheet Download
SPP80N03S2L-06.pdf
Availability of SPP80N03S2L-06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP80N03S2L-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP80N03S2L-06
Internal Part NumberEIS-SPP80N03S2L-06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2008
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.2 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 80µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs68nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2530pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP80N03S2L-06
Related LinksSPP80N0, SPP80N03S2L-06 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPP80N03S2L-06 Details Description
Related parts for SPP80N03S2L-06
RES SMD 2.94K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
SW SNPACT MIN 5A SPDT SLD LUG datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 5.1X457.2MM RECT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL STR FMALE-R/A FMALE 5POS 6' datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN FEMALE 12POS CONTACT INSERT datasheet.pdf