Infineon Technologies SPP80N06S2L-09
SPP80N06S2L-09 picture photo
Mfg. Part Number
SPP80N06S2L-09
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
SPP80N06S2L-09.pdf
Availability of SPP80N06S2L-09
QUANTITY
SPP80N06S2L-09 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP80N06S2L-09
Internal Part NumberEIS-SPP80N06S2L-09
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jun/2008
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 125µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3480pF @ 25V
Power - Max190W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP80N06S2L-09
Related LinksSPP80N0, SPP80N06S2L-09 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPP80N06S2L-09 Details Description
Related parts for SPP80N06S2L-09
RES 18 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 570MA 530 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
BEZEL FLANGE INDUST FOR MONITOR datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 96.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
TERMINAL ZDUB 2.5-2/2AN/2/15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
SCR 1200V 135A TO-94 datasheet.pdf