JST Sales America Inc. SPS-01T-187
SPS-01T-187 picture photo
Mfg. Part Number
SPS-01T-187
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 20-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp
Datasheet Download
SPS-01T-187.pdf
Availability of SPS-01T-187
QUANTITY
SPS-01T-187 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPS-01T-187
Internal Part NumberEIS-SPS-01T-187
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPS
PackagingTape & Reel (TR)
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Thickness0.020" (0.51mm)
Tab Length0.252" (6.40mm)
Length - Overall0.677" (17.20mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge20-26 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.051" ~ 0.134" (1.30mm ~ 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPS-01T-187
Related LinksSPS-0, SPS-01T-187 Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
SPS-01T-187 Details Description
Related parts for SPS-01T-187
CONN RECEPT 8POS VERT GOLD SAND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf