JST Sales America Inc. SPS-91T-250
SPS-91T-250 picture photo
Mfg. Part Number
SPS-91T-250
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
SPS-91T-250.pdf
Availability of SPS-91T-250
QUANTITY
SPS-91T-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPS-91T-250
Internal Part NumberEIS-SPS-91T-250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPS
PackagingReel
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length0.252" (6.40mm)
Length - Overall0.819" (20.80mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-14 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.118" ~ 0.185" (3.00mm ~ 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPS-91T-250
Related LinksSPS-9, SPS-91T-250 Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
SPS-91T-250 Details Description
Related parts for SPS-91T-250
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 18-TuSMD datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX NONINV 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 4A TO-220FP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf