Honeywell Sensing and Productivity Solutions SPSG040S104U-A
SPSG040S104U-A picture photo
Mfg. Part Number
SPSG040S104U-A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
SPSG040S104U-A.pdf
Availability of SPSG040S104U-A
QUANTITY
SPSG040S104U-A Order Process
Ship out your order
Specifications of SPSG040S104U-A
Internal Part NumberEIS-SPSG040S104U-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesSP
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length-
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPSG040S104U-A
SPSG040S104U-A Details Description
Related parts for SPSG040S104U-A
IC 4.625V 5% TO92-3 datasheet.pdf
HANDLE BRASS 10/32THR .312"DIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.16 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 11.5MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 40POS BRD-FPC datasheet.pdf