Cornell Dubilier Electronics SPSX331M02R
SPSX331M02R picture photo
Mfg. Part Number
SPSX331M02R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
SPSX331M02R.pdf
Availability of SPSX331M02R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPSX331M02R Order Process
Ship out your order
Specifications of SPSX331M02R
Internal Part NumberEIS-SPSX331M02R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSPSX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPSX331M02R
Related LinksSPSX3, SPSX331M02R Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SPSX331M02R Details Description
Related parts for SPSX331M02R
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK CK505 56-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
SENSOR RETROREFL 0.3M DK ON PMP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.5A 150 MOHM SMD datasheet.pdf