Honeywell Sensing and Productivity Solutions SPTMV0300PG5W02
SPTMV0300PG5W02 picture photo
Mfg. Part Number
SPTMV0300PG5W02
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSIG STEEL 100MV OUT
Datasheet Download
SPTMV0300PG5W02.pdf
Availability of SPTMV0300PG5W02
QUANTITY
SPTMV0300PG5W02 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPTMV0300PG5W02
Internal Part NumberEIS-SPTMV0300PG5W02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesSPT
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply10 V ~ 15 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPTMV0300PG5W02
SPTMV0300PG5W02 Details Description
Related parts for SPTMV0300PG5W02
IC PROM SER 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CASE SQUARE 16 SERIES MOMENTARY datasheet.pdf
IC LINE INTERFACE SLIC PDSO24-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 300MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLK GEN CTRL PORT 10-MSOP datasheet.pdf
PVC ALLIGATOR CLIP RED datasheet.pdf
CONN FPC VERT 80POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf