Infineon Technologies SPU04N60C3
SPU04N60C3 picture photo
Mfg. Part Number
SPU04N60C3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 4.5A TO-251
Datasheet Download
SPU04N60C3.pdf
Availability of SPU04N60C3
QUANTITY
SPU04N60C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPU04N60C3
Internal Part NumberEIS-SPU04N60C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs950 mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 200µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds490pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackagePG-TO251-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPU04N60C3
Related LinksSPU04, SPU04N60C3 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPU04N60C3 Details Description
Related parts for SPU04N60C3
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TM3476M016CEBA datasheet.pdf
DOUBLE ON BASE VALVE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W SMA datasheet.pdf