Infineon Technologies SPW15N60CFD
SPW15N60CFD picture photo
Mfg. Part Number
SPW15N60CFD
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 13.4A TO-247
Datasheet Download
SPW15N60CFD.pdf
Availability of SPW15N60CFD
QUANTITY
SPW15N60CFD Order Process
Ship out your order
Specifications of SPW15N60CFD
Internal Part NumberEIS-SPW15N60CFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs330 mOhm @ 9.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 750µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1820pF @ 25V
Power - Max156W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPW15N60CFD
Related LinksSPW15, SPW15N60CFD Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPW15N60CFD Details Description
Related parts for SPW15N60CFD
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE POWER 60A 1400V BRIDGE datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-3/8X7-1/8X2-3/8 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONSOLE W/10M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf