Infineon Technologies SPW17N80C3A
SPW17N80C3A picture photo
Mfg. Part Number
SPW17N80C3A
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 17A TO-247
Datasheet Download
SPW17N80C3A.pdf
Availability of SPW17N80C3A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPW17N80C3A Order Process
Ship out your order
Specifications of SPW17N80C3A
Internal Part NumberEIS-SPW17N80C3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C17A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs177nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2320pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPW17N80C3A
Related LinksSPW17, SPW17N80C3A Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPW17N80C3A Details Description
Related parts for SPW17N80C3A
CONN HEADER VERT .100 15POS 15AU datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 24.5760 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
SHAFT 320MM datasheet.pdf