AVX Corporation SQCA5A121JAT6A
SQCA5A121JAT6A picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A121JAT6A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A121JAT6A.pdf
Availability of SQCA5A121JAT6A
QUANTITY
SQCA5A121JAT6A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A121JAT6A
Internal Part NumberEIS-SQCA5A121JAT6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A121JAT6A
Related LinksSQCA5A1, SQCA5A121JAT6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A121JAT6A Details Description
Related parts for SQCA5A121JAT6A
WASHER FLAT 3/8 NYLON datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET POWERSO-10RF datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 25 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf