AVX Corporation SQCA5A301JATME
SQCA5A301JATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A301JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A301JATME.pdf
Availability of SQCA5A301JATME
QUANTITY
SQCA5A301JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A301JATME
Internal Part NumberEIS-SQCA5A301JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A301JATME
Related LinksSQCA5A3, SQCA5A301JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A301JATME Details Description
Related parts for SQCA5A301JATME
IC INVERTER DUAL OPEN DRN SC88 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 4.7A 20 MOHM SMD datasheet.pdf