AVX Corporation SQCA5A301JATME
SQCA5A301JATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A301JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A301JATME.pdf
Availability of SQCA5A301JATME
QUANTITY
SQCA5A301JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A301JATME
Internal Part NumberEIS-SQCA5A301JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A301JATME
Related LinksSQCA5A3, SQCA5A301JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A301JATME Details Description
Related parts for SQCA5A301JATME
IC SUPERVISOR 1.95V LOW TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS PCB TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 1825 datasheet.pdf