AVX Corporation SQCA5A391JATME
SQCA5A391JATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A391JATME
Brief Description
CAP CER 390PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A391JATME.pdf
Availability of SQCA5A391JATME
QUANTITY
SQCA5A391JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A391JATME
Internal Part NumberEIS-SQCA5A391JATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A391JATME
Related LinksSQCA5A3, SQCA5A391JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A391JATME Details Description
Related parts for SQCA5A391JATME
RES SMD 19.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 62.27VC SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 16A PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RETRO3M SEMMSR,CN M12,PNPNONUL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 72MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD datasheet.pdf