AVX Corporation SQCA5A511JATWE
SQCA5A511JATWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A511JATWE
Brief Description
CAP CER 510PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A511JATWE.pdf
Availability of SQCA5A511JATWE
QUANTITY
SQCA5A511JATWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A511JATWE
Internal Part NumberEIS-SQCA5A511JATWE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A511JATWE
Related LinksSQCA5A5, SQCA5A511JATWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A511JATWE Details Description
Related parts for SQCA5A511JATWE
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.7A SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.618" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
GYRO 500DEG/S 2MV 140HZ 28LGA datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.060" datasheet.pdf