AVX Corporation SQCAEA0R1BAJME
SQCAEA0R1BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA0R1BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA0R1BAJME.pdf
Availability of SQCAEA0R1BAJME
QUANTITY
SQCAEA0R1BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA0R1BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEA0R1BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA0R1BAJME
Related LinksSQCAEA0, SQCAEA0R1BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA0R1BAJME Details Description
Related parts for SQCAEA0R1BAJME
FIXED IND 100MH 65MA 89.7 OHM TH datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210KHZ W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 31POS datasheet.pdf
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
CLAMPMETER datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HORIZ THROUGH BOARD datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf