AVX Corporation SQCAEA1R7BATME
SQCAEA1R7BATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA1R7BATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA1R7BATME.pdf
Availability of SQCAEA1R7BATME
QUANTITY
SQCAEA1R7BATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA1R7BATME
Internal Part NumberEIS-SQCAEA1R7BATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA1R7BATME
Related LinksSQCAEA1, SQCAEA1R7BATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA1R7BATME Details Description
Related parts for SQCAEA1R7BATME
CONN INSERT 5POS SKT MINI XLR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
BACKPLANE CVM1 I/O EXP 6 SLOT datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 8VC SOT323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.5760 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf