AVX Corporation SQCAEA1R7BATME
SQCAEA1R7BATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA1R7BATME
Brief Description
CAP CER 1.7PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA1R7BATME.pdf
Availability of SQCAEA1R7BATME
QUANTITY
SQCAEA1R7BATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA1R7BATME
Internal Part NumberEIS-SQCAEA1R7BATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA1R7BATME
Related LinksSQCAEA1, SQCAEA1R7BATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA1R7BATME Details Description
Related parts for SQCAEA1R7BATME
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN MSS JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SMI SHORT BODY CONNECTOR datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
ENERCHIP CBC34123 EVAL KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf