AVX Corporation SQCAEA510FAJWE
SQCAEA510FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA510FAJWE
Brief Description
CAP CER 51PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA510FAJWE.pdf
Availability of SQCAEA510FAJWE
QUANTITY
SQCAEA510FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA510FAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEA510FAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA510FAJWE
Related LinksSQCAEA5, SQCAEA510FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA510FAJWE Details Description
Related parts for SQCAEA510FAJWE
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9141 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 25C S 48" WHT datasheet.pdf