AVX Corporation SQCAEA5R6CAJWE
SQCAEA5R6CAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA5R6CAJWE
Brief Description
CAP CER 5.6PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA5R6CAJWE.pdf
Availability of SQCAEA5R6CAJWE
QUANTITY
SQCAEA5R6CAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA5R6CAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEA5R6CAJWE
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA5R6CAJWE
Related LinksSQCAEA5, SQCAEA5R6CAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA5R6CAJWE Details Description
Related parts for SQCAEA5R6CAJWE
BATTERY PACK NICAD 4.8V 500MAH datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EH USB B-A NICKEL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CUR OUT 64-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2.5MM VERT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 512OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 1CH 16BIT PROGR 24HTSSOP datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 63 V datasheet.pdf