AVX Corporation SQCAEM1R6BAJME
SQCAEM1R6BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM1R6BAJME
Brief Description
CAP CER 1.6PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM1R6BAJME.pdf
Availability of SQCAEM1R6BAJME
QUANTITY
SQCAEM1R6BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM1R6BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEM1R6BAJME
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)