AVX Corporation SQCAEM1R6CAJME\500
SQCAEM1R6CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM1R6CAJME\500
Brief Description
CAP CER 1.6PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM1R6CAJME\500.pdf
Availability of SQCAEM1R6CAJME\500
QUANTITY
SQCAEM1R6CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM1R6CAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCAEM1R6CAJME\500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM1R6CAJME\500
Related LinksSQCAEM1R6, SQCAEM1R6CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM1R6CAJME\500 Details Description
Related parts for SQCAEM1R6CAJME\500
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf