AVX Corporation SQCAEM1R6CATWE
SQCAEM1R6CATWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM1R6CATWE
Brief Description
CAP CER 1.6PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM1R6CATWE.pdf
Availability of SQCAEM1R6CATWE
QUANTITY
SQCAEM1R6CATWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM1R6CATWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEM1R6CATWE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM1R6CATWE
Related LinksSQCAEM1, SQCAEM1R6CATWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM1R6CATWE Details Description
Related parts for SQCAEM1R6CATWE
IC REG LDO 1.65V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC FIFO 131072X72 5NS 324-BGA datasheet.pdf
DUST CAP FOR ESCON CONNECTORS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 10UMAX datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 200MA 1.73 OHM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf