AVX Corporation SQCAEM1R9CAJME\500
SQCAEM1R9CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM1R9CAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM1R9CAJME\500.pdf
Availability of SQCAEM1R9CAJME\500
QUANTITY
SQCAEM1R9CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM1R9CAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCAEM1R9CAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM1R9CAJME\500
Related LinksSQCAEM1R9, SQCAEM1R9CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM1R9CAJME\500 Details Description
Related parts for SQCAEM1R9CAJME\500
EXTRACTION TOOL RACK & PANEL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 28-PLCC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 7X9MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf