AVX Corporation SQCAEM390JAJME\500
SQCAEM390JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM390JAJME\500
Brief Description
CAP CER 39PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM390JAJME\500.pdf
Availability of SQCAEM390JAJME\500
QUANTITY
SQCAEM390JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM390JAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCAEM390JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM390JAJME\500
Related LinksSQCAEM390, SQCAEM390JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM390JAJME\500 Details Description
Related parts for SQCAEM390JAJME\500
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A IN LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 27MM 12.20" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf