AVX Corporation SQCAEM5R6CAJME\500
SQCAEM5R6CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM5R6CAJME\500
Brief Description
CAP CER 5.6PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM5R6CAJME\500.pdf
Availability of SQCAEM5R6CAJME\500
QUANTITY
SQCAEM5R6CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM5R6CAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCAEM5R6CAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM5R6CAJME\500
Related LinksSQCAEM5R6, SQCAEM5R6CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM5R6CAJME\500 Details Description
Related parts for SQCAEM5R6CAJME\500
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PNEUM LOGIC AND ELEMENT PLUG-IN datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS .100 PCB IDC datasheet.pdf
CBL FIBER OPTIC SMPLX 100M datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.25W DO213AB datasheet.pdf