AVX Corporation SQCAEM8R2CATWE
SQCAEM8R2CATWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM8R2CATWE
Brief Description
CAP CER 8.2PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM8R2CATWE.pdf
Availability of SQCAEM8R2CATWE
QUANTITY
SQCAEM8R2CATWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM8R2CATWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEM8R2CATWE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM8R2CATWE
Related LinksSQCAEM8, SQCAEM8R2CATWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM8R2CATWE Details Description
Related parts for SQCAEM8R2CATWE
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 20K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 217MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 5.0" DIA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 90MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 10W datasheet.pdf