AVX Corporation SQCB2M241JAJME\500
SQCB2M241JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB2M241JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 200V 1111
Datasheet Download
SQCB2M241JAJME\500.pdf
Availability of SQCB2M241JAJME\500
QUANTITY
SQCB2M241JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB2M241JAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB2M241JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB2M241JAJME\500
Related LinksSQCB2M241, SQCB2M241JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB2M241JAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB2M241JAJME\500
IC REG LDO 5V 0.1A 20SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 5 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IC MIXER FUNDAMENTAL 12SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf