AVX Corporation SQCB2M241JATME\500
SQCB2M241JATME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB2M241JATME\500
Brief Description
CAP CER 240PF 200V 1111
Datasheet Download
SQCB2M241JATME\500.pdf
Availability of SQCB2M241JATME\500
QUANTITY
SQCB2M241JATME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB2M241JATME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB2M241JATME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB2M241JATME\500
Related LinksSQCB2M241, SQCB2M241JATME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB2M241JATME\500 Details Description
Related parts for SQCB2M241JATME\500
CONN PLUG 1POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
IC RX RADIO MULTI-BAND 20UQFN datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCR 1200V 16A D2PAK datasheet.pdf