AVX Corporation SQCB2M251JAJWE
SQCB2M251JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB2M251JAJWE
Brief Description
CAP CER 250PF 200V 1111
Datasheet Download
SQCB2M251JAJWE.pdf
Availability of SQCB2M251JAJWE
QUANTITY
SQCB2M251JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB2M251JAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB2M251JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Capacitance250pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB2M251JAJWE
Related LinksSQCB2M2, SQCB2M251JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB2M251JAJWE Details Description
Related parts for SQCB2M251JAJWE
RES SMD 619 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 57POS SZ23 REV datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC 65-75DB PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf