AVX Corporation SQCB5A152KAJME\500
SQCB5A152KAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB5A152KAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V 1111
Datasheet Download
SQCB5A152KAJME\500.pdf
Availability of SQCB5A152KAJME\500
QUANTITY
SQCB5A152KAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB5A152KAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB5A152KAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB5A152KAJME\500
Related LinksSQCB5A152, SQCB5A152KAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB5A152KAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB5A152KAJME\500
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.4A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/GUARD YEL datasheet.pdf
IC TXRX QUAD E1 3.3V 256-BGA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 18PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 207MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf