AVX Corporation SQCB5A472MAJME\500
SQCB5A472MAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB5A472MAJME\500
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V 1111
Datasheet Download
SQCB5A472MAJME\500.pdf
Availability of SQCB5A472MAJME\500
QUANTITY
SQCB5A472MAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB5A472MAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB5A472MAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB5A472MAJME\500
Related LinksSQCB5A472, SQCB5A472MAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB5A472MAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB5A472MAJME\500
IC HOT SWAP SWITCH -48V SPAK7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5KOHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf