AVX Corporation SQCB5A512KAJME
SQCB5A512KAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB5A512KAJME
Brief Description
CAP CER 5100PF 50V 1111
Datasheet Download
SQCB5A512KAJME.pdf
Availability of SQCB5A512KAJME
QUANTITY
SQCB5A512KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB5A512KAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB5A512KAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB5A512KAJME
Related LinksSQCB5A5, SQCB5A512KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB5A512KAJME Details Description
Related parts for SQCB5A512KAJME
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 280MA 4.55 OHM datasheet.pdf
CONN IDC 15POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF A 30AU GF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 5V 4SIP datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf