AVX Corporation SQCB5A512KATME
SQCB5A512KATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB5A512KATME
Brief Description
CAP CER 5100PF 50V 1111
Datasheet Download
SQCB5A512KATME.pdf
Availability of SQCB5A512KATME
QUANTITY
SQCB5A512KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB5A512KATME
Internal Part NumberEIS-SQCB5A512KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB5A512KATME
Related LinksSQCB5A5, SQCB5A512KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB5A512KATME Details Description
Related parts for SQCB5A512KATME
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 300W datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf