AVX Corporation SQCB7A0R8BATWE
SQCB7A0R8BATWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7A0R8BATWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.80PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7A0R8BATWE.pdf
Availability of SQCB7A0R8BATWE
QUANTITY
SQCB7A0R8BATWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7A0R8BATWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7A0R8BATWE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7A0R8BATWE
Related LinksSQCB7A0, SQCB7A0R8BATWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7A0R8BATWE Details Description
Related parts for SQCB7A0R8BATWE
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS R/A datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 56 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 20 INCH datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 4-PLEX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf