AVX Corporation SQCB7A100JA1ME
SQCB7A100JA1ME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7A100JA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7A100JA1ME.pdf
Availability of SQCB7A100JA1ME
QUANTITY
SQCB7A100JA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7A100JA1ME
Internal Part NumberEIS-SQCB7A100JA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7A100JA1ME
Related LinksSQCB7A1, SQCB7A100JA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7A100JA1ME Details Description
Related parts for SQCB7A100JA1ME
RES SMD 909 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf