AVX Corporation SQCB7A130GAJME
SQCB7A130GAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7A130GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7A130GAJME.pdf
Availability of SQCB7A130GAJME
QUANTITY
SQCB7A130GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7A130GAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7A130GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7A130GAJME
Related LinksSQCB7A1, SQCB7A130GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7A130GAJME Details Description
Related parts for SQCB7A130GAJME
RES 5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD DSUB 15POS IP67 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SSO-2 datasheet.pdf
POWER STRIP 60" 15A 10OUT 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HOOF LONG REACH 60 3.05MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MSTBV 2 5/ 3-GF-5 08 EX BK datasheet.pdf
300 MHz, 1 mA Current Feedback Amplifier IC datasheet.pdf