AVX Corporation SQCB7A5R1BAJME
SQCB7A5R1BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7A5R1BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7A5R1BAJME.pdf
Availability of SQCB7A5R1BAJME
QUANTITY
SQCB7A5R1BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7A5R1BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7A5R1BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7A5R1BAJME
Related LinksSQCB7A5, SQCB7A5R1BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7A5R1BAJME Details Description
Related parts for SQCB7A5R1BAJME
FUSE BLOK CARTRIDGE 250V 10A PCB datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
AL-ELKO ISOLATION DISC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FUSE 36KV 31.5AMP 3" SEAL datasheet.pdf