AVX Corporation SQCB7A5R1BAJME
SQCB7A5R1BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7A5R1BAJME
Brief Description
CAP CER 5.1PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7A5R1BAJME.pdf
Availability of SQCB7A5R1BAJME
QUANTITY
SQCB7A5R1BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7A5R1BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7A5R1BAJME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7A5R1BAJME
Related LinksSQCB7A5, SQCB7A5R1BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7A5R1BAJME Details Description
Related parts for SQCB7A5R1BAJME
BATTERY PACK NIMH 7.2V 6500 MAH datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC EXTNL POTENTIOMETE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf