AVX Corporation SQCB7A6R8CATME
SQCB7A6R8CATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7A6R8CATME
Brief Description
CAP CER 6.8PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7A6R8CATME.pdf
Availability of SQCB7A6R8CATME
QUANTITY
SQCB7A6R8CATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7A6R8CATME
Internal Part NumberEIS-SQCB7A6R8CATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7A6R8CATME
Related LinksSQCB7A6, SQCB7A6R8CATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7A6R8CATME Details Description
Related parts for SQCB7A6R8CATME
CONN RECEPT 60POS R/A T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
CARD CAGE PLASTIC SCREW-IN GUI datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SR104P02 110VAC 2 HND CTRL UNIT datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC911LC4B datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf