AVX Corporation SQCB7M0R4BAJME
SQCB7M0R4BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M0R4BAJME
Brief Description
CAP CER 0.40PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M0R4BAJME.pdf
Availability of SQCB7M0R4BAJME
QUANTITY
SQCB7M0R4BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M0R4BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M0R4BAJME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M0R4BAJME
Related LinksSQCB7M0, SQCB7M0R4BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M0R4BAJME Details Description
Related parts for SQCB7M0R4BAJME
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC 900MA POWER DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FPC VERT 52POS 0.50MM SMD datasheet.pdf