AVX Corporation SQCB7M0R4BAT1A
SQCB7M0R4BAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M0R4BAT1A
Brief Description
CAP CER 0.40PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M0R4BAT1A.pdf
Availability of SQCB7M0R4BAT1A
QUANTITY
SQCB7M0R4BAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M0R4BAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCB7M0R4BAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M0R4BAT1A
Related LinksSQCB7M0, SQCB7M0R4BAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M0R4BAT1A Details Description
Related parts for SQCB7M0R4BAT1A
CONN LOW PRO 43 POS 156X200C/L datasheet.pdf
SOCKET DIN MNT 8PIN SCREW TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 63A 690V 00TN/80 GR datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 219MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf