AVX Corporation SQCB7M0R5BAJME
SQCB7M0R5BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M0R5BAJME
Brief Description
CAP CER 0.50PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M0R5BAJME.pdf
Availability of SQCB7M0R5BAJME
QUANTITY
SQCB7M0R5BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M0R5BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M0R5BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M0R5BAJME
Related LinksSQCB7M0, SQCB7M0R5BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M0R5BAJME Details Description
Related parts for SQCB7M0R5BAJME
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 26-30 30GOL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MEDICAL INLET 15A datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC AF POWER AMP 5WX2CH SIP13H datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 100NS 28CDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf