AVX Corporation SQCB7M0R5BAT1A
SQCB7M0R5BAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M0R5BAT1A
Brief Description
CAP CER 0.50PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M0R5BAT1A.pdf
Availability of SQCB7M0R5BAT1A
QUANTITY
SQCB7M0R5BAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M0R5BAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCB7M0R5BAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M0R5BAT1A
Related LinksSQCB7M0, SQCB7M0R5BAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M0R5BAT1A Details Description
Related parts for SQCB7M0R5BAT1A
IC INVERTER HEX SCHMITT SO-14 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 6AWG STANDARD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 25A D2PAK datasheet.pdf
IC GAS GAUGE W/TRACK IMP 38TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A T/H 15GOLD datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE ENTRY SEAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf