AVX Corporation SQCB7M101GAJME
SQCB7M101GAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M101GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M101GAJME.pdf
Availability of SQCB7M101GAJME
QUANTITY
SQCB7M101GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M101GAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M101GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M101GAJME
Related LinksSQCB7M1, SQCB7M101GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M101GAJME Details Description
Related parts for SQCB7M101GAJME
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 255TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 150W 30A datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 1.935A 60 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf