AVX Corporation SQCB7M101GAJME
SQCB7M101GAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M101GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M101GAJME.pdf
Availability of SQCB7M101GAJME
QUANTITY
SQCB7M101GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M101GAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M101GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M101GAJME
Related LinksSQCB7M1, SQCB7M101GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M101GAJME Details Description
Related parts for SQCB7M101GAJME
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST NON-INV SOT5 datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 6-6 WHITE 7' datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 20SGL 3.18MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
SL 5.08HC/04/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 250A 500V GL/GG SIZE 1 datasheet.pdf