AVX Corporation SQCB7M130JAJME\500
SQCB7M130JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M130JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M130JAJME\500.pdf
Availability of SQCB7M130JAJME\500
QUANTITY
SQCB7M130JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M130JAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M130JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M130JAJME\500
Related LinksSQCB7M130, SQCB7M130JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M130JAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M130JAJME\500
Connector Header 9 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG BOOST 1.8V 1.3A 10MSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 474MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf