AVX Corporation SQCB7M130JAJME
SQCB7M130JAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M130JAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M130JAJME.pdf
Availability of SQCB7M130JAJME
QUANTITY
SQCB7M130JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M130JAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M130JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M130JAJME
Related LinksSQCB7M1, SQCB7M130JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M130JAJME Details Description
Related parts for SQCB7M130JAJME
LED 7-SEG 2.25 SNGL GRN CA DIR datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS FEMALE R/A SLD datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN 7/8" 5POS PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf