AVX Corporation SQCB7M150JAT1A
SQCB7M150JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M150JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M150JAT1A.pdf
Availability of SQCB7M150JAT1A
QUANTITY
SQCB7M150JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M150JAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCB7M150JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M150JAT1A
Related LinksSQCB7M1, SQCB7M150JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M150JAT1A Details Description
Related parts for SQCB7M150JAT1A
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 16K FLASH 64BGA datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H datasheet.pdf